Są osoby, które na nerwowe sytuacje reagują zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami. Jest to szkodliwy nawyk, który można i trzeba zwalczyć. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bruksizmu. Jest to dolegliwość, która polega na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami podczas snu. Już samo rozpoznanie choroby stanowi problem, ponieważ cierpiąca na bruksizm osoba często nie zdaje sobie sprawy z istnienia schorzenia. O dolegliwości dowiadują się na przykład od osób, które spędzają z nimi noc w jednym pomieszczeniu. Bruksizm zaliczamy do tak zwanych parasomnii, czyli zaburzeń występujących podczas snu.
Jednak problem bruksizmu nie musi pozostać nieuświadomiony, nawet w sytuacji, gdy nie ma nikogo, kto był świadkiem nocnego zgrzytania zębami. Bruksizm daje także inne objawy, również niezwiązanych z jamą ustną, które mogą umożliwić rozpoznanie problemu.
Jak rozpoznać bruksizm?
Najbardziej widocznym objawem są ubytki klinowe, krwawienia dziąseł i zaniki przyzębia, uszkodzenia, starcia, a nawet złamania zębów – prowadzi do nich zaciskanie szczęki, które w przypadku bruksizmu może być nawet 10 razy mocniejsze niż w trakcie jedzenia. Mogą też pojawić się problemy mięśniami mimicznymi i żwaczowymi, na przykład stany zwyrodnieniowe lub zapalne. Problemy z tymi mięśniami mogą przenieść się na dalsze partie ciała – obręcz barkową, mięśnie podpotyliczne, przykręgosłupowe, a nawet stawy skokowe! Bardzo częstym objawem bruksizmu jest mocny ból głowy, pojawić się mogą także bóle karku, pleców, ucha i problemy ze słuchem.
Jak leczyć bruksizm?
Leczenie bruksizmu jest uzależnione od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Bardzo często jest nią stresujący i nerwowy tryb życia, dlatego elementem terapii mogą być też wizyty u psychologa, który pomoże zlikwidować przyczyny bruksizmu od podstaw oraz stosowanie leków uspokajających. Warto szukać skutecznych metod relaksu, które pomogą zmniejszyć negatywne skutki stresu. W zmniejszaniu efektów bruksizmu pomocne są także szyny relaksujące, czyli nakładki umieszczane na zębach górnych. Pomagają one osłabić zgrzytanie zębami, jednak nie służą leczeniu bruksizmu. Stosowane są również wyrównania zgryzu w gabinecie stomatologicznym, na przykład przy pomocy wypełnień lub aparatów ortodontycznych.