Wielu dorosłych panicznie boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Lęk przed leczeniem zębów zwykle jest wynikiem złych wspomnień z dzieciństwa. Dorośli, którzy źle czują się na fotelu u dentysty, często przenoszą swoje lęki na dzieci. Strach przed dentystą nie jest jednak czymś wrodzonym, a regularne odwiedziny w gabinecie stomatologicznym są ważną częścią profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, że leczenie zębów to ważny obowiązek, którego nie trzeba się bać. Budowanie dobrych nawyków u małych pacjentów ułatwi wizyta adaptacyjna u dentysty.
Kiedy pierwsza wizyta?
Na pierwszą wizytę do gabinetu dentysty najlepiej zabrać dziecko, które ma około 18 miesięcy. Celem takiego spotkania powinno być przede wszystkim budowanie dobrych relacji malucha z lekarzem oraz wykształcenie pozytywnych skojarzeń. Ważnym czynnikiem jest budowanie zaufania dziecka do dentysty i tworzenie wzorca prawidłowych zachowań na działania lekarza. Pierwsza wizyta to dla dziecka okazja do kontaktu z aparaturą oraz poznania zasad jej stosowania. Przygotowania do pierwszej wizyty warto rozpocząć jeszcze w domu. Duże znaczenie ma postawa rodziców, którzy wizytę u dentysty powinni przedstawić jako naturalną sytuację. Dziecko uczy się przez obserwację i naśladuje zachowania rodziców, dlatego tak ważny jest dobry przykład dawany maluchowi. Rodzice przed pierwszym spotkaniem malucha z dentystą powinni wytłumaczyć, jaki jest cel wizyty. Należy unikać kategorycznych stwierdzeń, że nie ma się czego bać, a pociecha musi być dzielna, ponieważ takie podejście może potęgować stres.
Jak zatrzeć złe wspomnienia?
Co w sytuacji, kiedy dziecko już kojarzy wizytę w gabinecie stomatologicznym z bólem i boi się dentysty? Rodzice muszą szczerze porozmawiać na ten temat z pociechą i zapewnić, że istnieją metody, dzięki którym leczenie zębów nie musi boleć. Dentyści, którzy współpracują z małymi pacjentami dysponują również dodatkowymi środkami, dzięki którym wizyta stanie się bardziej przyjemna, na przykład smakowe żele, które neutralizują przykry smak znieczulenia, przyjemna muzyka lub zabawki i akcesoria, które w formie zabawy pozwalają oswoić się z nową dla dziecka sytuacją.
Obecność rodzica podczas wizyty adaptacyjnej u stomatologa nie zawsze jest konieczna. Kontakt z opiekunem może rozproszyć dziecko, choć w niektórych przypadkach rodzic powinien pozostać w gabinecie. Decyzja stomatologa zależy od obserwacji – do każdego pacjenta należy podejść w indywidualny sposób. Nie warto czekać z wizytą u dentysty do pierwszych problemów z zębami. Leczenie chorób jamy ustnej nie zawsze jest przyjemne i powoduje, że gabinet stomatologiczny od początku wywołuje u dziecka przykre skojarzenia.
Jeśli szukasz gabinetu przyjaznego najmłodszym pacjentom, odwiedź wraz z dzieckiem krakowski gabinet ArtDent przy Opolskiej – https://artdent.krakow.pl/. Na każdego malucha czekają tutaj życzliwi dentyści i miłe niespodzianki.