Aparat ortodontyczny to sposób na poprawę wyglądu zębów u osób, które mają problemy z krzywym zgryzem. Poprawne ułożenie zębów w jamie ustnej ma duży wpływ na estetykę uśmiechu. Aparaty ortodontyczne są często noszone przez dzieci, jednak również coraz więcej dorosłych sięga po tę metodą leczenia wad zgryzu. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Starania te mają pomóc uniknąć chorób jamy ustnej wymagających leczenia – terapia zębów w tym przypadku jest bardziej skomplikowana. Noszenie aparatu ortodontycznego nie wyklucza jednak leczenia i jeśli zajdzie taka konieczność, jest jak najbardziej możliwe do wykonania.
Jak przygotować się do leczenia?
Podczas korekcji wad zgryzu kluczowe jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ noszenie aparatu ortodontycznego sprawia, że zęby stają się bardziej podatne na pojawienie się chorób. Z tego powodu trzeba zadbać, aby przed rozpoczęciem leczenia zęby pacjenta były zdrowe. Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy więc rozwiązać inne problemy jamy ustnej. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy chory ząb musi być usunięty w związku z leczeniem ortodontycznym. W takim przypadku leczenie zęba, na przykład z próchnicą, stanowi niepotrzebny i czasochłonny wydatek. Zanim na zęby zostanie założony aparat ortodontyczny, trzeba jednak usunąć kamień nazębny oraz wyleczyć ogniska próchnicy, które pojawiły się w jamie ustnej.
Zasady higieny
Pacjenci z aparatem ortodontycznym muszą w szczególny sposób dbać o higienę. Powinni często je czyścić, aby usunąć resztki jedzenia, które będą gromadzić się w aparacie – najlepiej robić to po każdym posiłku, na przykład przy pomocy specjalnej szczoteczki przeznaczonej dla osób noszących aparat ortodontyczny. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć również używanie nici dentystycznych.
Leczenie zębów a aparat ortodontyczny
Niestety, problemy z zębami u użytkowników aparatów ortodontycznych mogą pojawić się nawet pomimo przestrzegania powyższych zasad. Co w sytuacji, gdy konieczne jest leczenie stomatologiczne, którego nie wolno odkładać? W tym przypadku konieczne jest zdjęcie aparatu, aby lekarz mógł mieć dostęp do zmienionej chorobowo tkanki. Doświadczony, sprawny stomatolog może przeprowadzić taki zabieg samodzielnie. Jeśli dentysta nie posiada jednak potrzebnych umiejętności lub możliwości przeprowadzenia zabiegu, leczenie powinno przebiegać we współpracy z ortodontą. Specjalista ortodoncji zdejmie aparat ortodontyczny, a po zakończeniu zabiegu założy go z powrotem. Zaletą podjęcia leczenia w naszym gabinecie jest obecność wszystkich specjalistów w jednym miejscu, przez co leczenie przebiega sprawniej. Użytkownicy aparatu powinni szczególnie starannie obserwować stan swoich zębów – jeśli próchnica zostanie wykryta we wczesnym stadium, zdejmowanie go nie będzie potrzebne, a to znacznie ułatwi leczenie.