Napisz Zadzwoń

Jak pozbyć się strachu przed wizytą u dentysty?

Wizyty u dentysty to konieczność. Regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego jest niezbędne, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Systematyczność jest opłacalna – większość schorzeń na swoim początkowym etapie jest łatwiejsza do wyleczenia, a ich terapia jest mniej kosztowna i czasochłonna. Pomimo tych praktycznych zalet, wiele osób niechętnie odwiedza gabinet dentystyczny i unika stomatologa. Strach przed dentystą jest dość powszechny. Możemy zaliczyć go do fobii – lęk przed dentystą określany jest jako dentofobia.

Dlaczego ludzie nie chodzą do dentysty?

Taki stan rzeczy ma różne przyczyny. Jedną z najprostszych jest strach przed bólem. Wielu pacjentów ma przykre i bolesne wspomnienia związane z leczeniem zębów. Nie warto jednak, aby tego rodzaju lęk powstrzymywał nas przed wizytą u stomatologa. Współczesna stomatologia dysponuje bowiem wieloma skutecznymi metodami, które pozwalają zneutralizować odczuwanie bólu. Dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym stomatolog może w bezbolesny sposób usunąć ząb lub przeprowadzać inne zabiegi, na przykład leczenie endodontyczne.

Innym powodem unikania stomatologa jest uczucie wstydu. Pacjenci instynktownie wstydzą się stanu swoich zębów i obawiają się nagany ze strony lekarza. Boją się również, że podczas wizyty usłyszą złe wieści na temat kondycji uzębienia. W tym przypadku należy pamiętać, że dentysta to lekarz i jego zadaniem jest pomoc i leczenie w każdym przypadku. Stomatolodzy w swojej pracy spotykają się z wieloma przypadkami i są przygotowanie na różne sytuacje. Jeszcze raz warto podkreślić – im wcześniej dentysta zdiagnozuje problem, tym większe szanse na szybkie i mało uciążliwe usunięcie tego stomatologicznego problemu.

Część pacjentów przejmuje się również nieświeżym oddechem. Na pewno nie jest to powód, aby rezygnować z kontroli stomatologicznej. Nieprzyjemny zapach z ust może być oznaką choroby.

Poza tym pamiętajmy, że w gabinetach stomatologicznych coraz częściej stosowane są środki, które pozwalają zmniejszyć strach przed dentystą, takie jak na przykład melisa, muzyka o działaniu relaksacyjnym i uspokajająca aromaterapia. Zwróćmy również uwagę na metody leczenia stosowane przez gabinet – nowoczesne metody znieczulenia, podawanie gazu rozweselającego lub stosowanie bezbolesnych metod leczenia. Rodzice powinni od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak ważne są kontrole dentystyczne, i że wizyta u stomatologa nie jest niczym strasznym. Pozwoli to naszym pociechom uniknąć dentofobii wówczas, gdy będą już starsze.