Ząbkowanie to trudny okres dla dziecka i jego rodziców. Maluch w tym czasie jest marudny, drażliwy i traci apetyt, natomiast rodzice denerwują się złym samopoczuciem dziecka i szukają sposobów, aby mu pomóc. W wielu przypadkach pierwsze ząbki pojawiają się około 6 miesiąca życia, jednak niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować dość późno, nawet około 12 miesiąca życia – duże znaczenie mają genetyczne uwarunkowania w rodzinie.
Sposoby na bezbolesne ząbkowanie
Jeśli maluch zaczyna się ślinić i gryźć różne przedmioty, staje się drażliwy i płaczliwy oraz ma problemy z jedzeniem, najprawdopodobniej zaczyna ząbkować. Jednak są pewne sposoby, które pomogą przynieść ulgę dziecku.
Jednym z nich gryzak wypełniony żelem – przed podaniem go dziecku, dobrze jest go włożyć na chwilę do lodówki. Chłodny gryzak zmniejszy ból dziąseł. Po pomoc możemy udać się również do apteki. Dostępne są specjalne żele bez recepty, które należy wmasowywać w dziąsła. W bardzo trudnych sytuacjach można podać dziecku również lek przeciwbólowy, jednak należy przestrzegać zalecanych wielkości dawek.
Innym sposobem, który warto wypróbować, jest delikatny masaż dziąseł. Możemy wykonać go z użyciem owiniętej w czysty kawałek materiału kostki lodu. Łagodzące działanie mogą mieć chłodne herbatki, które przyniosą ulgę, a także nawodnią dziecko, u którego pojawiło się ślinienie i niechęć do ssania. Jeżeli maluch je już posiłki z talerza lub miski, pamiętajmy o odpowiedniej formie posiłku – najlepiej podać go w postaci gładkiej papki. Unikajmy również zbyt gorących posiłków.