Jak palenie wpływa na zęby?

Każdego dnia nasze zęby są narażone na wiele szkodliwych czynników. Gazowane napoje, białe wino, kawa lub herbata, niektóre owoce, zawarte w wielu produktach cukier i skrobia mają zdecydowanie zły wpływ na stan zębów. Często dochodzi do tego nieodpowiednia higiena, na przykład zbyt mocne lub niedokładne szczotkowanie. Nieprawidłowe używanie nici dentystycznej lub zastępowanie mycia zębów żuciem gumy również mogą być szkodliwe. Jednak palacze często zapominają, że papierosy także źle wpływają nie tylko na wygląd, ale i na zdrowie zębów.
 
Nikotyna – wróg zębów
 
Nikotyna wpływa na zdrowie całego organizmu, a palenie papierosów może spowodować wiele chorób. Dodatkowo dym papierosowy odejmuje blask cerze i szkodzi zębom. Nikotyna jest przyczyną chorób dziąseł i zębów. Powoduje osad nazębny, przebarwienia, żółknięcie oraz nieświeży oddech i uszkadza szkliwo nazębne.
 
Palenie papierosów zmniejsza ilość przyswajanej przez organizm witaminy C i przyczynia się do jej niedoborów. Może się to doprowadzić na przykład do pojawienia się szkorbutu, zgorzeli i stanów zapalnych oraz powoduje inne choroby zębów i przyzębia.
 
W związku ze szkodami, które w jamie ustnej powoduje nikotyna, osoby palące papierosy powinny szczególną uwagę przywiązywać do dbania o zdrowie jamy ustnej: często odwiedzać gabinet stomatologiczny i stosować odpowiednią pielęgnację – dostępne są specjalne pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Mają one składniki, które usuwają przebarwienia i eliminują nieprzyjemny zapach z ust. Jednak jeśli marzymy o pięknych i zdrowych zębach, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie rzucenie palenia papierosów.