Napisz Zadzwoń

Jak odpowiednio szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność z zakresu higieny jamy ustnej. Większość osób robi to co najmniej raz dziennie i jest przekonanych, że skoro szczotkuje zęby już od lat, to wykonuje to prawidłowo. Wbrew pozorom zasady właściwego szczotkowania zębów nie są takie oczywiste i w wielu przypadkach okazuje się, że robimy to źle. Ważna jest prawidłowa technika, ale również używana szczoteczka oraz ilość czasu, którą poświęcamy na tę czynność. Jak prawidłowo dbać o zdrowie swoich zębów?

Szczotkowanie – jaką szczoteczkę wybrać?

Wybór szczoteczki jest kwestią indywidualną i zależy od osobistych preferencji, jednak warto wiedzieć, że stomatolodzy są zdania, że to miękkie szczoteczki najlepiej radzą sobie z usuwaniem resztek jedzenia oraz płytki nazębnej. Praktycznym wyborem są szczoteczki o małych główkach, które ułatwiają dotarcie nawet do trudno dostępnych obszarów. Szczoteczkę trzeba wymieniać co 3 miesiące lub wcześniej, jeśli dostrzeżemy na niej ślady dużego zużycia. Należy zmienić ją na nowy model także jeśli przechodziliśmy przeziębienie – na jej włoskach mogą osadzać się groźne drobnoustroje, które mogą spowodować nawrót choroby.

Szczotkowanie zębów – właściwa technika

Bardzo ważną kwestią jest czas poświęcony na szczotkowanie. Część osób może zaskoczyć fakt, że należy to robić co najmniej przez 2 minuty! Bardzo ważna jest także prawidłowa technika. Dobrym pomysłem jest szczotkowanie zgodnie z kolejnością: na początku oczyszczamy zewnętrzne powierzchnie zębów, następnie ich wewnętrzne partie, w dalszej części szczotkowania zajmujemy się powierzchniami żującymi, a na końcu czyścimy język. Ten ostatni krok jest bardzo ważny – w ten sposób pozbywamy się bakterii, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Zalecana jest jedna z dwóch technik szczotkowania zębów. Pierwsza z nich zwana jest metodą okrężną. W tej technice główkę szczoteczki należy ułożyć prostopadle do zębów, a następnie wykonywać okrężne, łagodne ruchy. Kolejnym sposobem jest szczotkowanie zębów metodą wymiatającą. Szczoteczkę trzeba umieścić pod kątem 45 stopni, a zęby czyścić okrężnymi, niewielkimi ruchami przy dziąsłach. Następnym krokiem są wymiatające ruchy od dołu do góry zębów. Osoby, które mają problem z prawidłowym szczotkowaniem mogą ułatwić sobie zadanie i zdecydować się na szczoteczkę elektroniczną.

jak-odpowiednio-szczotkowac-zeby