Napisz Zadzwoń

Jak objawiają się choroby dziąseł?

Choroby dziąseł nierozerwalnie wiążą się z szeregiem, mniej lub bardziej dokuczliwych, dolegliwości, których wczesne zidentyfikowanie może nas uchronić przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że brak czasowej interwencji może w tym przypadku doprowadzić do parodontozy, czyli zapalenia przyzębia, a nawet do całkowitej utraty zębów.
 
I tak, do klasycznych objawów świadczących o chorobie dziąseł zaliczamy wszelkiego rodzaju obrzęki, zaczerwienienia, a także niepokojące krwawienia, które najczęściej mają miejsce podczas szczotkowania, czy też stosowania nici dentystycznej. Sygnałem alarmowym powinny być też takie zjawiska, jak obniżenie szyjek zębowych, znaczna wrażliwość zębów na zimne i gorące pokarmy, uczucie rozchwiania zębów, a także nieprzyjemny zapach z ust.
 
Przyczyna problemu z dziąsłami leży przeważnie w niewłaściwej higienie jamy ustnej, między innymi w niedokładnym, czy też niepoprawnym szczotkowaniu. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości tego rodzaju należy przede wszystkim troszczyć się o należytą pielęgnację uzębienia (oprócz dobrej pasty i odpowiedniej szczoteczki powinna ona także uwzględniać stosowanie płynu do płukania ust), a także regularnie usuwać z niego osad i kamień nazębny. Wysoce zalecane są też wizyty kontrolne u stomatologa, które powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na pół roku.