Istnieją trzy podstawowe kategorie działań, jakie powinni podejmować dorośli w kwestii profilaktyki chorób zębów.
Pierwsza kategoria działań dotyczy higieny jamy ustnej, czyli kwestii absolutnie kluczowej. Szczotkowanie i nitkowanie zębów, połączone z korzystaniem z płynu do płukania ust, jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych zębów. Oczywiście same w sobie zabiegi higieniczne nie gwarantują jeszcze zdrowych zębów, ponieważ muszą być przeprowadzane regularne, prawidłowo oraz przy użyciu dobrej jakości akcesoriów (szczoteczki, nici dentystyczne) i w oparciu o zalecenia producenta (płyn do płukania ust).
Druga kategoria dotyczy kontroli stomatologicznej. Higiena jamy ustnej, jakkolwiek kluczowa, musi zostać podparta wizytami kontrolnymi u specjalisty. Zazwyczaj wystarczy raz na pół roku, ale osoby podatne na próchnicę lub cierpiące na choroby zębów powinny skorzystać z usług stomatologa przynajmniej cztery razy do roku. Podczas wizyty stomatolog obejrzy zęby,wyleczy ubytki próchnicowej,ale zanim to zrobi skieruje do wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej na usunięcie kamienia i osadu.
Ostatnia, trzecia kategoria działań, dotyczy szeroko pojętego stylu życia, a szczególnie niektórych nawyków, nałogów lub zaburzeń. O tym, że słodycze nie mają dobrego wpływu na stan zębów, wiedzą wszyscy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że zbyt duża ilość gorących lub chłodnych napojów może mieć negatywny wpływ na szkliwo. Podobnie rzecz wygląda z kwaśnymi potrawami, które mogą osłabiać strukturę szkliwa. Palenie papierosów także źle wpływa na zęby, ale nie tak źle, jak bruksizm – zaburzenie polegające na mimowolnym zaciskaniu szczęk, przyjmującym najczęściej postać nocnego zgrzytania zębami. Bruksizm, którego przyczyna leży prawdopodobnie w zbyt stresującym trybie życia, nie tylko powoduje rozchwianie zębów, ale niszczy również górną warstwę szkliwa.