Napisz Zadzwoń

Jak dbać o zęby w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. Niestety, przebyte w trakcie ciąży choroby i przyjmowane leki mają wpływ nie tylko na stan przyszłej mamy, ale również dziecka. Nie wszyscy wiedzą, jak ważne w takiej sytuacji są zdrowe zęby. Najlepiej jest wyleczyć dolegliwości zębów jeszcze przed ciążą, a w trakcie jej trwania należy bardzo starannie o nie dbać.

Szczególnie groźna jest próchnica, ale również kamień nazębny lub choroby przyzębia mogą mieć wpływ na wagę urodzeniową dziecka. Hormony w czasie ciąży mogą być również przyczyną tak zwanego ciążowego zapalenia dziąseł. Także poranne wymioty mogą przyczynić się do osłabienia stanu zębów.

Zdrowe zęby – jak zadbać o nie w czasie ciąży?

W czasie ciąży warto pamiętać o regularnych wizytach stomatologicznych – gabinet należy odwiedzać nawet co 3 miesiące. Nie należy również pomijać dokładnego szczotkowania zębów – jeśli z powodu hormonów dziąsła krwawią, należy skonsultować się z lekarzem i wybierać delikatne środki do higieny jamy ustnej. Próchnicy dodatkowo pomoże zapobiec stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej (najlepszy będzie bezalkoholowy preparat, który nie rozpulchni dziąseł), a także oczyszczanie powierzchni języka z różnych zanieczyszczeń.

Niektóre zabiegi stomatologiczne lepiej jest odłożyć i nie wykonywać ich podczas ciąży. Należy unikać na przykład wybielania, także preparatami przeznaczonymi do domowego stosowania – nie jest znany wpływ, jaki mogą mieć na dziecko niektóre ich składniki. Niewskazane są również różnego rodzaju zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jeśli pojawi się próchnica, borowanie i wyrywanie zębów najkorzystniej jest odłożyć do drugiego trymestru.