Dbanie o zęby dziecka należy rozpocząć możliwie wcześnie, najlepiej już podczas jego rozwoju zarodkowego. W tej kwestii opinia specjalistów jest dość jednoznaczna – przyjmowanie przez ciężarną matkę posiłków bogatych w fosfor, wapń, witaminę D czy białko sprawia, że nie tylko zęby, ale cały układ kostny dziecka będą zdrowsze i mocniejsze.
Po porodzie dziecku należy regularnie obmywać dziąsła gazikiem lub innym delikatnym materiałem nasączonym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. Zapobiegnie to chorobom dziąseł spowodowanym namnażającymi się bakteriami powstałymi podczas fermentacji naturalnego lub sztucznego pokarmu.
Podobnie należy postępować podczas wyrzynania się zębów mlecznych, ponieważ są one słabo zmineralizowane, a przez to narażone na wczesną próchnicę. Po upływie roku można czyścić zęby malucha delikatną szczoteczką oraz pastą do zębów przeznaczoną dla bardzo małych dzieci..
Dwuletnie dziecko może już samodzielnie próbować czyścić zęby, oczywiście w towarzystwie opiekuna. Przez następne kilka lat należy przyzwyczajać dziecko do regularnej i przede wszystkim prawidłowej higieny jamy ustnej, oraz – co jest równie ważne – regularnych wizyt u dentysty. Nie powinno się również zapominać o wymianach szczoteczek do zębów. Kwestię ewentualnych zabiegów fluoryzacyjnych warto skonsultować ze stomatologiem.