Napisz Zadzwoń

Jak dbać o szczoteczkę do zębów i co ile ją wymieniać?

Inwestycja w wysokiej jakości szczoteczkę do zębów to pierwszy krok ku właściwej i skutecznej dbałości o własne uzębienie. Nie można jednak przy tym zapomnieć, że każda szczoteczka, nawet ta najdroższa, wymaga odpowiedniej dbałości, a także regularnej wymiany.
 
Po pierwsze, bardzo ważne jest to, aby pomiędzy jednym, a drugim szczotkowaniem upewnić się, że szczoteczka jest całkowicie sucha. Po pierwszym myciu należy ją więc dokładne przepłukać pod bieżącą wodą i odstawić w pozycji pionowej do wyschnięcia. Warto bowiem pamiętać, że mokra szczoteczka to prawdziwa wylęgarnia drobnoustrojów, a więc bakterii i grzybów, które namnażają się w błyskawicznym tempie. Dobrze jest też przechowywać ją w osobnym, sterylnym i przeznaczonym specjalnie do tego celu pojemniku, co pozwoli na skutecznie odseparowanie od otoczenia zewnętrznego, a tym samym zmniejszy ryzyko zarażenia się na przykład wirusem grypy.
 
Poza tym, stomatolodzy doradzają, aby każdą szczoteczkę wymieniać na nową po około 3 miesiącach użytkowania. Dowiedziono bowiem, że po tym okresie jej skuteczność drastycznie spada. Są jednak sytuacje, kiedy owej wymiany należy dokonywać częściej – na przykład po przebytej infekcji, czy przeziębieniu.