Napisz Zadzwoń

Jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka?

Dbanie o zęby jest bardzo ważne i należy to robić od samego początku, gdy w buzi malucha pojawią się pierwsze ząbki. Istotne znaczenie ma budowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat, ale wpływ na zdrowie dziecięcych zębów może mieć także zachowanie oraz stan uzębienia dorosłych w jego otoczeniu. Próchnica, na którą szczególnie narażone są pierwsze zęby dziecka, jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie. Z tego powodu warto, aby rodzice, rodzeństwo i bliscy zdawali sobie sprawę z zagrożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie zębów jeszcze przed narodzinami dziecka. Należy również zachować ostrożność w przypadku ryzykownych zachowań – próchnica może przenieść się przez bezpośrednie pocałunki w usta, a także oblizywanie smoczka lub łyżeczki.
 
Pierwsze ząbki – budowanie zdrowych nawyków
 
Przyzwyczajenie dziecka do dbania o higienę jamy ustnej może okazać się trudne w późniejszym okresie, dlatego edukację warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet zanim w buzi malucha pojawią się pierwsze ząbki. Dobrym pomysłem jest przecieranie dziąseł dziecka zwilżonym gazikiem każdorazowo po każdym karmieniu. Przede wszystkim niemowlak przyzwyczaja się do ruchów w jamie ustnej, a także zaczyna kojarzyć posiłek z potrzebą czyszczenia buzi. W tym okresie życia dziecka rodzice mogą kupić pierwszą szczoteczkę, aby maluch miał możliwość oswojenia się z tym przedmiotem.
 
Na etapie wyrzynania się zębów, kiedy nie są one jeszcze całkowicie widoczne, najlepiej jest zrezygnować ze szczotkowania na rzecz delikatnego przecierania – dziąsła są wtedy szczególnie obolałe i wrażliwe. W momencie, gdy zęby są już całkowicie widoczne, opiekunowie mogą czyścić ząbki delikatną szczoteczką nakładaną na palec. W kolejnym etapie należy wprowadzić dobraną do wieku dziecka szczoteczkę do zębów. Należy również wybrać odpowiednią pastę. Zaleca się, aby do mycia zębów u dzieci do 6 miesiąca stosować pastę bez fluoru.
 
Rodzice i opiekunowie powinni również pamiętać o dawaniu maluchowi dobrego wzoru postępowania – dzieci o wiele chętniej uczą się przez naśladowanie dorosłych.
 
Jeżeli mimo wszystko nie jesteście Państwo pewni, jak postępować z zębami małego dziecka, zapraszamy Was razem z Waszymi pociechami do naszego gabinetu, w którym zajmujemy się również stomatologią dziecięcą.