Napisz Zadzwoń

Jak dbać o dziąsła?

Pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko troska o zdrowie zębów. Nie wolno zapominać, że na ich kondycję w dużej mierze wpływa stan dziąseł. Kłopoty z przyzębiem prędzej czy później będą skutkować problemami z uzębieniem, dlatego w codziennej higienie jamy ustnej należy uwzględnić również dziąsła.

Zdrowe dziąsła

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie to konieczność nie tylko w kontekście zdrowia zębów, ale również dziąseł. Szczotkowanie umożliwia usunięcie z jamy ustnej bakterii, które namnażając się mogą powodować groźne choroby, należy jednak uważać, aby w trakcie czyszczenia zębów nie drażnić zbyt mocno przyzębia. W przypadku kłopotów z dziąsłami zalecane są szczoteczki o miękkim włosiu. Oprócz szczoteczki, w codziennej higienie warto stosować nici dentystyczne, które umożliwiają usunięcie resztek pokarmów nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. Uzupełnieniem zabiegów może być używanie płynu do płukania jamy ustnej. Dostępne są specjalne pasty do zębów oraz płyny i płukanki, które pomagają zmniejszyć stan zapalny dziąseł.

Kolejnym obowiązkowym punktem pielęgnacji zębów i dziąseł są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto wiedzieć, że niektóre schorzenia, na przykład paradontoza, na początkowych etapach nie dają charakterystycznych objawów i rozpoznać może je wyłącznie specjalista. Dentystę trzeba odwiedzać co najmniej dwa razy do roku. Podczas tych wizyt dobrze jest wykonać czyszczenie zębów z kamienia nazębnego, który może być szkodliwy dla zębów oraz dziąseł. Do stomatologa należy zgłosić się nie tylko w przypadku problemów z zębami, ale również w związku z dolegliwościami dziąseł, na przykład kiedy występują krwawienie, ból lub obrzęki.

Pewne nawyki mogą być szczególnie szkodliwe dla dziąseł. Negatywny wpływ na przyzębie może mieć więc palenie papierosów, ale też jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy. Aby dziąsła były silne i zdrowe, w diecie powinny znaleźć się produkty bogate w białko, a także witaminy C, A, E i witaminy z grupy B, składniki mineralne oraz antyoksydanty. Dobrym zwyczajem jest również jedzenie jabłek – stanowi to bardzo dobry masaż dla dziąseł.