Napisz Zadzwoń

Jak często należy chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

O zdrowie jamy ustnej i zębów powinniśmy dbać każdego dnia. Wiąże się to na przykład z odpowiednią dietą oraz dbaniem o higienę jamy ustnej – regularnym myciem zębów oraz stosowaniem nici dentystycznych i płynów do płukania. Bardzo ważnym elementem są regularne wizyty u stomatologa. Niestety, zazwyczaj zaczynamy dbać o zęby oraz decydujemy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w sytuacji, gdy pojawi się problem. Warto jednak pamiętać, że część chorób jamy ustnej w początkowych fazach nie daje objawów widocznych na pierwszy rzut oka. W momencie, gdy pojawia się ból i widoczne oznaki choroby, często niestety konieczne jest podjęcie leczenia, które może być długotrwałe, uciążliwe, a także kosztowne.
 
W przypadku zębów profilaktyka jest tańsza niż leczenie, a najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie problemom. Z tego powodu tak ważne są kontrolne wizyty u specjalisty, który jest w stanie w profesjonalny sposób ocenić stan jamy ustnej oraz rozpocząć terapię – początkowe fazy chorób zębów i dziąseł są zwykle łatwiejsze do wyleczenia, niż w przypadku zaawansowanego stadium. Pamiętajmy, że unikając wizyt u dentysty, możemy poważnie sami sobie zaszkodzić.
 
Jak często chodzić do dentysty?
 
Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta jest w stanie rozpoznać różne dolegliwości, takie jak na przykład próchnica lub paradontoza, oraz zalecić leczenie. Sprawdzi również, czy istnieje konieczność wykonania zabiegu, na przykład oczyszczenia ich z kamienia, co jest szybką i bezbolesną metodą zapobiegania wielu dolegliwościom jamy ustnej.
 
Nie ma jednego wzorca częstotliwości wizyt u stomatologa. W przypadku osób, które nie mają innych zaleceń, poleca się kontrole dentystyczne co kilka miesięcy – na konsultacje z dentystą warto jednak wybrać się co najmniej 2 razy do roku, jeśli stomatolog nie zalecił częstszych wizyt. Gabinet stomatologiczny częściej powinny odwiedzać kobiety w ciąży oraz dzieci – te dwie grupy są szczególnie narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest powtarzanie wizyt co 3 miesiące.