Napisz Zadzwoń

Dziecko boi się dentysty – co zrobić?

Irracjonalny lęk przed dentystą jest dość powszechny. Dentalfobia dotyczy wielu dorosłych osób, a lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym często ma korzenie w złych doświadczeniach nabytych jeszcze w dzieciństwie. Dlatego warto postarać się, aby jak najwcześniej przyzwyczaić dziecko do dentysty.
 
Dziecko w gabinecie dentystycznym
 
Przede wszystkim należy pamiętać, jak bardzo ważna jest odpowiednia postawa rodziców. Na pewno nie należy straszyć dziecka wizytą u dentysty i przekazywać mu własnych, złych doświadczeń i lęków. Nie warto również okłamywać pociechy mówiąc na przykład, że wizyta będzie bezbolesna, jeśli wiemy, że będzie inaczej. W ten sposób skutecznie zrazimy dziecko do wizyt u dentysty.
 
Pamiętajmy również, aby budować w dziecku pozytywne skojarzenia związane z gabinetem stomatologa. Pierwszy raz warto zabrać dziecko na wizytę wcześnie, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych problemów z ząbkami. Taka pierwsza wizyta adaptacyjna powinna mieć formę zabawy, oswojenia z sytuacją. W ten sposób dziecko chętniej odwiedzi dentystę następnym razem, gdy będzie konieczne leczenie.
 
Duże znaczenie ma dla dziecka obecność rodzica w trakcie wizyty u dentysty. W takiej sytuacji pamiętajmy, żeby zawsze zachować spokój i wspierać malucha, na przykład trzymając go za rękę lub opowiadając ulubioną bajkę. Od początku zadbajmy również o wybór stomatologa, który ma doświadczenie w postępowaniu z małymi pacjentami oraz gabinetu przystosowanego do ich potrzeb