Napisz Zadzwoń

Dlaczego warto używać nici dentystycznej?

Nitkowanie to czynność, która wymaga czasu i dokładności, dlatego wiele osób z tego rezygnuje. Wiele osób uważa, że wystarczy dokładne szczotkowanie zębów, a także szybkie płukanie płynem. Z tego względu stosowanie nici dentystycznej to wciąż stosunkowo rzadki nawyk w codziennej higienie jamy ustnej. Jednak używanie nici dentystycznej pomaga utrzymać prawidłowa higienę, a także pozwala uniknąć różnych chorób jamy ustnej. Wbrew pozorom, głównym celem stosowania takiej nici nie jest, jak uważa wiele osób, usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych głównie ze względów estetycznych. Nić dentystyczna ma szersze zastosowanie.

Nici dentystyczne – korzyści z ich stosowania

Próchnica to choroba, która rozwija się w jamie ustnej przez namnażające się bakterie. Ich rozwoju sprzyja niewłaściwa dieta i niedostateczna higiena. Jednym ze środków profilaktyki przeciwpróchniczej jest stosowanie nici dentystycznej. Po każdym posiłku w szczelinach zębowych pozostają niewidoczne resztki pokarmu, których nie jesteśmy w stanie usunąć przez zwykłe szczotkowanie. Tymczasem pozostałości, których nie usuniemy z przestrzeni międzyzębowych są pożywką dla bakterii, które mogą być przyczyną pojawienia się próchnicy. Używanie nici dentystycznej pozwala usunąć resztki pokarmu, a tym samym przeciwdziała chorobie.

Stosowanie nici jest również bardzo korzystne dla dziąseł, ponieważ pomaga ograniczyć pojawienie się stanów zapalnych. Co bardzo ważne, nić dentystyczna pozwala również usunąć szkodliwy osad nazębny nawet z trudno dostępnych miejsc. Osad, z którego po pewnym czasie powstaje kamień nazębny, jest siedliskiem bakterii, więc jego codzienne usuwanie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej.

Używanie nici dentystycznej nie jest zbyt trudne i z pewnością każdy jest w stanie nauczyć się poprawnego nitkowania zębów. Użycie nici powinno być pierwszym etapem wieczornej higieny jamy ustnej. Kolejne to dokładne szczotkowanie oraz zastosowanie płynu do płukania. Połączenie tych zabiegów pomoże nam zachować zdrowe zęby i dziąsła.