Napisz Zadzwoń

Dlaczego niektórzy mężczyźni boją się dentysty?

Dentalfobia – w ten sposób określa się strach przed dentystą i wizytą w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób boi się również konkretnych zabiegów dentystycznych i ich skutków. Często przyczyną dentalfobii są negatywne doświadczenia, w niektórych przypadkach strach jest irracjonalny i nie ma konkretnych przyczyn. Osoby, które mają problem z dentalfobią często decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym w ostateczności, kiedy ból jest nie do wytrzymania. Jest to oczywiście bardzo szkodliwa postawa, która może spowodować konieczność długotrwałego, bolesnego i kosztownego leczenia, co z kolei pogłębia lęk przed kontaktem ze stomatologiem.
 
Mężczyźni, którzy boją się dentysty
 
Wbrew pozorom okazuje się, że wizyt u dentysty bardziej boją się mężczyźni – według badań, ponad połowa panów odczuwa rodzaj lęku przed stomatologiem. Według specjalistów, kobiety przychodzą na wizytę stomatologiczną lepiej przygotowane, z większą wiedzą, z kolei mężczyźni często opierają się na stereotypach.
 
Przyczyną dentalfobii u mężczyzn często są złe doświadczenia z dzieciństwa, powszechna jest również obawa przed bólem. Dyskomfort wywołuje u nich również charakterystyczny zapach gabinetu, choć ten argument zwykle nie ma uzasadnienia w nowoczesnych, wentylowanych pomieszczeniach tego typu. Wielu mężczyzn opiera swój lęk na doniesieniach medialnych na temat nieprofesjonalnych dentystów i nieudanych zabiegów.
 
Inną grupę przyczyn obaw stanowią czynniki psychologiczne. Mężczyźni boją się na przykład, że choroba okaże się wynikiem ich własnych zaniedbań i na tej podstawie zostaną źle ocenieni. Bardzo częsta jest również niechęć do utraty kontroli nad sytuacją – a siedząc na fotelu dentystycznym, są całkowicie zdani na stomatologa.