Napisz Zadzwoń

Dlaczego korony cyrkonowe są lepsze od innych?

Korony zębowe to rozwiązanie stosowane przez stomatologów w przypadku bardzo zniszczonych zębów. Korony umożliwiają rekonstrukcję zębów uszkodzonych przez próchnicę, złamanych lub usuniętych. Zakłada się je także po leczeniu endodontycznym lub w przypadku przebarwień. Przy pomocy koron jesteśmy w stanie poprawić położenie, kształt oraz kolor zębów. Korony zębowe można potraktować również jako ochronę przed złamaniem. W niektórych przypadkach koronę montuje się na zdrowym fragmencie zęba – należy go oszlifować, a następnie nakleić odpowiednio dobraną koronę. Korona może także uzupełnić braki w uzębieniu. W tym przypadku uzupełnienie nakłada się przy pomocy specjalnego łącznika na implant, czyli tytanową śrubkę przytwierdzaną do kości szczęki. Jeśli pacjent stracił kilka zębów, stosuje się tak zwane mosty protetyczne, które są połączeniem kilku koron. Mosty protetyczne mogą być mocowane na oszlifowanych zębach lub implantach.

Rodzaje koron stomatologicznych

W leczeniu ubytków zębowych stosuje się różne rodzaje koron. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Korony metalowe są trwałe i mają korzystną cenę, jednak nie wyglądają naturalnie i u niektórych osób powodują reakcje alergiczne. Korony pełnoceramiczne są bardzo estetyczne i twarde. Nie wywołują reakcji alergicznych, są jednak do pewnego stopnia podatne na pękanie. Naturalny wygląd cechuje także korony porcelanowe. Są one wytrzymałe, trwałe i bezpieczne, jednak są cienkie, przez co mogą pojawić się trudności z ich założeniem.
Ciekawą propozycją są korony cyrkonowe, zwane również ceramicznymi. Ten rodzaj uzupełnienia wykonuje się z tlenku cyrkonu, który łączy w sobie cechy metalu oraz porcelany. Tlenek cyrkonu ma wysoką twardość oraz niską przewodność cieplną, jest przy tym odporny na działanie środków chemicznych oraz mało topliwy. Z tego względu tlenek cyrkonu znalazł zastosowanie na przykład w technologiach kosmicznych, jest stosowany także do produkcji sportowych samochodów. Tlenek cyrkonu jest używany też w medycynie, między innymi do wytwarzania implantów stawu biodrowego oraz cyrkonowych koron zębowych.

Zalety koron cyrkonowych

Korony cyrkonowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Warto też dodać, że są bardzo estetyczne – dzięki temu, że odbijają i przepuszczają światło, dają niezwykle naturalny efekt i z łatwością można dopasować je do uzębienia pacjenta. Wyjątkowa naturalność oraz trwałość koron cyrkonowych sprawia, że wypadają bardzo dobrze w porównaniu do innych rodzajów uzupełnień. Korony cyrkonowe są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm, nie powodują reakcji alergicznych oraz uszkodzeń tkanek.

Dowiedz się więcej o koronach stosowanych w ArtDent – https://artdent.krakow.pl/oferta/protetyka/korony/.