Napisz Zadzwoń

Dlaczego inlay/onlay zamiast tradycyjnego wypełnienia?

Choroby jamy ustnej, na przykład próchnica lub urazy, często prowadzą do utraty tkanek zęba. Taki ząb staje się wtedy słabszy, a przez to bardziej podatny na schorzenia i działanie bakterii oraz bardziej wrażliwy na gorące i zimne potrawy. Powstały ubytek należy uzupełnić. W stomatologii stosuje się różnego rodzaju wypełnienia, które poprawiają estetykę uzębienia oraz wpływają na komfort codziennego życia.

Popularnym rodzajem wypełnienia są plomby, które mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład kompozytu lub porcelany. Poszczególne rodzaje wypełnień mają inne właściwości, różnią się wyglądem, trwałością oraz oczywiście ceną. Do wypełnienia ubytków stosuje się również złoto – to tworzywo bezpieczne dla zębów i wyjątkowo trwałe, jednak koszt złotego uzupełniania jest bardzo wysoki.

Zalety wypełnień inlay i onlay

Nowoczesnym rozwiązaniem problemu wypełnienia ubytków w zębach są wkłady inlay oraz nakłady onlay – https://artdent.krakow.pl/oferta/inlayonlay/. Bardziej przypominają korony niż tradycyjne plomby. Wkłady i nakłady dają bardzo naturalny efekt, ponieważ dają możliwość odwzorowania kształtu anatomicznego oraz ukształtowania korony, razem z powierzchniami żującymi oraz guzkami. Poza kwestiami estetycznymi, za wypełnieniami inlay oraz onlay przemawiają również względy praktyczne – wkłady i nakłady charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie w porównaniu do tradycyjnych plomb. Są trwałe i mogą służyć nawet do 10 lat, a przy tym nie są podatne na odbarwienia. Wypełnienia inlay i onlay dodatkowo wzmacniają ząb. Są one wykonywane w pracowni protetycznej, indywidualnie dla każdego pacjenta, co zapewnia ich dopasowanie – początkowo pacjent nosi wypełnienie tymczasowe. Wkłady i nakłady wykonywane są na przykład z materiałów kompozytowych lub porcelany.

Inlay/onlay – zastosowanie

Wkład inlay stosowany jest w przypadku niewielkich ubytków, ponieważ powinien być otoczony koroną zęba. Tego rodzaju wkład pokrywa stoki guzków, bez ich szczytów, oraz powierzchnie żujące. Nakład onlay pokrywa również szczyty guzków. Wykonanie wypełnienia typu inlay lub onlay jest bardziej czasochłonne niż założenie plomby i wymaga kilku wizyt (co najmniej dwóch), jednak efekt jest warty wysiłku. Wkłady i nakłady szczególnie polecane są w przypadku, gdy pacjent na skutek choroby utracił dużą część uzębienia. Wypełnienia onlay i inlay są polecane również po leczeniu endodontycznym oraz kiedy uzębienie jest mocno starte, na przykład przez zgrzytanie zębami. Wkłady i nakłady pozwalają skrócić czas terapii, kiedy potrzebne jest odbudowanie zębów znajdujących się obok siebie. U niektórych pacjentów budowa zęba powoduje, że nie można użyć wypełnienia osadzonego na kompozycie.