Napisz Zadzwoń

Dlaczego higienizacją i profilaktyką w gabinecie zajmuje się wykwalifikowana higienistka?

Zabiegi z zakresu higienizacji i profilaktyki wymagają posiadania wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od osoby, która je przeprowadza. W związku z tym w naszym gabinecie wykonuje je wykwalifikowana i doświadczona higienistka. Bardzo często pełni ona również rolę asystentki lekarza stomatologa, pomagając mu przeprowadzać trudne i skomplikowane zabiegi
 
Higienistka stomatologiczna po zdaniu państwowego egzaminu potwierdzającego jej kwalifikacje zyskuje przede wszystkim uprawnienia do wykonywania zabiegów o charakterze higieniczno-profilaktycznym na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty. Może ona zatem przeprowadzać badanie jamy ustnej, usuwać złogi nazębne, a także lakować i lakierować zęby. Wykwalifikowana higienistka może także udzielać instruktażu pacjentom odnośnie właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Jest ona również uprawniona do samodzielnego prowadzenia stomatologicznej oświaty zdrowotnej oraz promocji zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży.
 
Higienistka dentystyczna może także samodzielnie wykonywać badania diagnostyczne zlecone przez lekarza dentystę. Jest ona jednak zobowiązana do stosowania obowiązujących zasad dezynfekcji i sterylizacji, przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki, a także organizowania stanowiska pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii.