Napisz Zadzwoń

Dlaczego fluoryzacja zębów jest potrzebna?

Fluor jest pierwiastkiem gazowym. W dużych stężeniach jest trujący, jednakże jego niewielkie ilości są niezbędne dla organizmu, ponieważ ma on pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój kości i zębów. Z tego względu fluor jest często stosowanym składnikiem past przeciwpróchniczych, dostępny jest również na przykład w formie rozpuszczalnych w wodzie tabletek lub płynów. Związki fluoru są popularnym środkiem preparatów do pielęgnacji zębów, ponieważ wzmacniają ich szkliwo i pomagają je chronić przed działaniem kwasów lub bakterii oraz powstawaniem próchnicy.
 
Jednym ze sposobów zastosowania fluoru jest zabieg fluoryzacji. Mogłoby się wydawać, że wykonuje się ją przede wszystkim u dzieci, jednak osoby dorosłe również mogą z niego skorzystać. Fluoryzacja nie tylko pomaga zapobiegać próchnicy. Stosuje się ją także w przypadku przebarwień zębów, remineralizacji szkliwa, a także przy nadwrażliwości szyjek zębowych – w celu ich zabezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że zarówno zabieg, jak i zwiększenie dziennej dawki przyjmowanego fluoru, musi odbywać się pod kontrolą stomatologa. Nadmiar fluoru może być szkodliwy dla pacjenta.
 
Fluoryzacja – na czym polega?
 
Fluoryzacja to prosty, szybki i bezbolesny zabieg. Polega on na pokryciu powierzchni zębów warstwą specjalnego lakieru. Zabieg może być wykonany wyłącznie na zdrowych i czystych zębach, dlatego u dorosłych pacjentów przed fluoryzacją poleca się wykonanie skalingu lub piaskowania. Fluoryzacja jest szczególnie polecana dla ochrony narażonych na próchnicę zębów mlecznych. Lakier dla dzieci ma zazwyczaj przyjemny zapach, ułatwiający wykonanie zabiegu nawet u najmłodszych pacjentów.