Napisz Zadzwoń

Czym są licówki tymczasowe?

Zadbane i zdrowe zęby dodają pewności siebie. Sprawiają, że chętniej się uśmiechamy, a nawet rozmawiamy. Idealny, naturalny uśmiech to jednak rzadkość. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym zęby mogą zyskać ładny wygląd. Jedną z metod na osiągnięcie naturalnie pięknych zębów są licówki (https://artdent.krakow.pl/oferta/protetyka/licowki-krakow/). Licówki, czyli cienkie płytki, które umieszcza się na przedniej ściance zębów, umożliwiają zamaskowanie różnych niedoskonałości naszego uzębienia, takich jak na przykład przebarwienia, nierówne jedynki lub nieestetyczne szpary pomiędzy zębami. Licówki pozwalają zmienić kolor zęba, ukryć odstępy oraz poprawić ich kształt, na przykład długość czy szerokość. Dzięki licówkom możemy zamaskować różne defekty uzębienia, pęknięcia, bruzdy i inne drobne uszkodzenia. Licówki świetnie sprawdzą się w przypadkach, gdy zniszczenia zęba nie są bardzo duże i nie istnieje konieczność zastosowania metod mocno ingerujących, na przykład ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Zabieg założenia licówek wymaga precyzji i staranności, jednak jest prawie bezbolesny.

Licówka niejedno ma imię

Istnieją różne rodzaje licówek. Kryterium podziału z reguły jest tworzywo, z którego zostały wykonane płytki. Licówki z różnych materiałów różnią się efektem estetycznym oraz trwałością. Dostępne są licówki porcelanowe, których kolor można dostosować do naturalnej barwy zęba, charakteryzujące się odpornością na przebarwienia i uszkodzenia – ten rodzaj licówek jest szczególnie popularny. Inne stosowane rozwiązania to licówki kompozytowe, akrylowe, ceramiczne oraz pełnoceramiczne. Podczas wyboru licówek trzeba zwrócić uwagę na ich trwałość, ale również na wygląd – nie zapominajmy, że płytki umieszczane z przodu zębów pełnią funkcję estetyczną, a ich celem jest poprawa samopoczucia oraz wzrost pewności siebie pacjenta.

Charakterystyka licówek tymczasowych

Do czego służą licówki tymczasowe? Są to płytki, które stomatolog nakłada na oszlifowane zęby zanim zostaną wykonane stałe licówki. Podczas pierwszej wizyty lekarz szlifuje zęby w obrębie szkliwa. Zabieg nie jest bolesny, jednak bardzo potrzebny – prawidłowe oszlifowanie wpływa na końcowy efekt. Następnie dentysta przygotowuje dokładne wyciski zębów, na podstawie których w laboratorium protetycznym zostanie wykonana ostateczna wersja licówek. Przygotowanie licówek trwa od kilku do kilkunastu dni. Przez ten czas pacjent nosi na zębach licówki tymczasowe, które umożliwiają mu normalne funkcjonowanie do momentu założenia stałych licówek. Licówka tymczasowa chroni ząb, który po oszlifowaniu staje się bardziej wrażliwy na skrajne temperatury. Na oszlifowanym zębie mogą pozostać także nierówne brzegi.