Napisz Zadzwoń

Czym różni się lakowanie od lakierowania zębów?

Profilaktyka próchnicy jest niezwykle ważna już u małych dzieci. Na szczęście dostępne są nowoczesne metody, które pozwalają na skuteczne i bezbolesne zapobieganie chorobom uzębienia u najmłodszych. Lakierowanie i lakowanie to dwa różne zabiegi, które warto przeprowadzać u dziecka.
 
Lakowanie zębów polega na wypełnianiu naturalnych bruzd i szczelin znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg wykonuje się na zębach mlecznych i stałych, najlepiej w momencie ich pojawienia się w buzi dziecka – stomatolog ma wtedy pewność, że zęba nie dotknęła próchnica. Próchnica pojawia się u dzieci tak łatwo, gdyż zęby mleczne są mniej zmineralizowane, a przez to mniej odporne. Ponadto w bruzdach zalegają resztki jedzenia, których nie da się doczyścić nawet przy prawidłowej higienie.
 
Lakierowanie również jest proste i bezbolesne – jedyną niedogodnością dla dziecka jest konieczność powstrzymania się od posiłku przez około dwie godziny po zabiegu. Lakierowanie polega na pokryciu oczyszczonej powierzchni zębów warstwą preparatu ze związkiem fluoru. Preparat zasycha na zębach, dzięki czemu substancje aktywne mogą wnikać w szkliwo przez kilka-kilkanaście godzin. Dzięki zabiegowi zęby stają się odporniejsze na próchnicę i działanie kwasów. Można go regularnie przeprowadzać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy jednak pamiętać, że nadmiar fluoru szkodzi zębom, dlatego stosowanie innych preparatów z wysoką zawartością tego związku należy konsultować ze stomatologiem.