Napisz Zadzwoń

Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?

Zastosowanie wkładu korono-korzeniowego to niekiedy jedyny sposób na odbudowę złamanej lub zniszczonej korony zęba.
 
Wkład koronowo-korzeniowy to protetyczne uzupełnienie zęba. Polega ono na umieszczeniu (stalowego, wykonanego ze złota, włókna szklanego lub tlenku cyrkonu) sztyftu w korzeniu, na który ma zostać nałożona korona protetyczna. Wkład ten składa się z części korzeniowej, którą zamieszcza się w kanale korzenia oraz z części koronowej, czyli tej, która wystaje ponad powierzchnię korzenia. To nad nią umieszcza się koronę.
 
Kiedy zakłada się wkład koronowo-korzeniowy?
 
Zanim stomatolog zakwalifikuje pacjenta do wykonania odbudowy protetycznej korzenia zęba, musi zapoznać się ze zdjęciem rentgenowskim. Jeśli korzeń ma odpowiednią długość i był prawidłowo leczony kanałowo, można przystąpić do zabiegu i umieszczenia wkładu koronowo-korzeniowego. Stosuje się go, gdy istnieje natychmiastowa konieczność rekonstrukcji korony złamanego zęba.
 
Jak wygląda przygotowanie do zamieszczenia wkładu koronowo-korzeniowego?
 
Jest to proces wymagający kilku wizyt u stomatologa. Ich ilość uzależniona jest od tego, z czego wykonany będzie wkład. Zabieg polega na formowaniu pozostałości zęba i tkanek twardych w taki sposób, by uzyskać właściwy kształt korony i części korzeniowej. Dalej działania można przeprowadzić na dwa sposoby: modelować bezpośrednio w jamie ustnej lub pobrać odciski łuków zębowych i kanału korzeniowego danego zęba. Następnie wykonuje się wkład koronowo-korzeniowy, kontroluje jego wykonanie, osadza go na cemencie. Na zębie zakłada się koronę tymczasową i wykonuje tę właściwą.