Płytka nazębna jest lepkim, miękkim i bezbarwnym osadem, o nieprzyjemnym zapachu, nieustannie odkładającym się na zębach nie tylko po każdym posiłku, ale także natychmiast po każdym szczotkowaniu. Dzieje się tak ze względu na ciągłą obecność bakterii w jamie ustnej. Z tego względu w skład płytki wchodzą głównie próchnicotwórcze bakterie wraz z produktami własnego metabolizmu, ślina, złuszczone komórki nabłonka oraz drobiny jedzenia.
Usunięcie płytki nazębnej jest bardzo proste – wystarczy regularnie i prawidłowo przeprowadzać wszystkie konieczne zabiegi higieny jamy ustnej. Niestety, obecność bakterii jest często bagatelizowana, co prowadzi nie tylko do chorób zębów oraz dziąseł, ale przede wszystkim do powstawania kamienia nazębnego.
Warto pamiętać, że dokładne usunięcie bakteryjnego osadu możliwe jest jedynie dzięki szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów. Ze względu na swoją konsystencję płytka jest nieusuwalna za pomocą strumienia wody. Poza tym odkłada się nie tylko na powierzchni zębów, ale również tuż poniżej linii dziąseł, powodując bolesne infekcje oraz krwawienia. Ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w cukry oraz skrobię z pewnością obniży ryzyko powstawania bakteryjnego osadu na zębach.