Napisz Zadzwoń

Czym jest pedodoncja?

Pedodoncja to specjalizacja zajmująca się leczeniem zębów dzieci, zwana inaczej stomatologią dziecięcą. Wyodrębnienie tej dziedziny stomatologii wynika z innej budowy zębów u dzieci niż u dorosłych. Pedodoncja zajmuje się wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi chorób zębów u dzieci i prawidłowym rozwojem uzębienia, począwszy od ząbkowania, poprzez profilaktykę próchnicy, aż po leczenie wad zgryzu.

Nawet dzieci, które jeszcze nie mają zębów stałych, powinny odbywać regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Leczenie zębów mlecznych wbrew pozorom jest konieczne i nie można czekać, aż same wypadną. Próchnica, jedna z najczęstszych chorób zębów u dzieci, pojawia się, gdyż zęby mleczne są mniej zmineralizowane i co za tym idzie, mniej odporne. Nieleczona próchnica z pewnością przeniesie się na zęby stałe. W okresie wzrostu dziecko musi być również pod obserwacją pod kątem możliwych wad zgryzu. Pojawiają się, jeśli zęby mleczne wypadają zbyt wcześnie lub wręcz przeciwnie, utrzymują się, a zęby stałe już zaczynają się wyrzynać.

W gabinetach stomatologicznych specjalizujących się w leczeniu dzieci stomatolodzy dbają o dobry kontakt z dziećmi i przyjazną atmosferę – dziecko może nawet wybrać kolor plomby. Wszystko po to, by zminimalizować stres związany z wizytą u dentysty, która jest zwykle dużym przeżyciem dla dziecka.