Ortodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii. Jej głównym działaniem jest profilaktyka oraz leczenie defektów i zaburzeń dotyczących budowy szczęk oraz zgryzu. Oznacza to, że leczenie ortodontyczne przeprowadza się w sytuacji, gdy zęby w jamie ustnej ułożone są nieprawidłowo.Warto wiedzieć, że nieprawidłowe ułożenie zębów może wywołać szereg schorzeń, nie tylko natury stomatologicznej (choroby dziąseł, próchnica), ale również takich jak dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, dysfunkcje aparatu mowy, ból głowy, barków, szyi czy pleców. Bóle oraz dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego są bezpośrednio spowodowane przez nierównomierne obciążenia mięśni żwaczowych, których przyczyną jest z kolei złe ułożenie zębów.
Badanie ortodontyczne jest złożone, obejmuje wywiad stomatologiczny, badanie rentgenowskie, badanie kliniczne , wyciski na modele orientacyjne i robocze. Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe, bywa również bolesne, szczególnie w swojej początkowej fazie. Polega ono na noszeniu specjalnych aparatów na zęby, indywidualnie zaprojektowanych przez lekarza-ortodontę, może również przyjąć postać interwencji chirurgicznej.
Warto wiedzieć, że prawidłowa terapia ortodontyczna nie tylko zmieni ułożenie zębów, ale również poprawi wygląd twarzy, a szczególnie kształt ust.