Napisz Zadzwoń

Czym jest kiretaż?

Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem naszych zębów. Jednak nawet ten, jak mogłoby się wydawać, wąski obszar wiedzy, dzieli się na specjalizacje, dzięki którym stomatolodzy mogą pomóc nam na wielu różnych obszarach. Jedną z nich jak periodontologia. Specjalizacja ta zajmuje się chorobami przyzębia oraz błony śluzowej w jamie ustnej, które często są spowodowane przez nadmiar płytki bakteryjnej. Jednym ze sposobów na usunięcie stanu zapalnego, który może doprowadzić nawet do utraty zębów jest kiretaż.

Kiretaż – sposób na choroby przyzębia

Krwawienie dziąseł i ich opuchlizna czy też ból zębów to przykre objawy chorób przyzębia oraz sygnały, że konieczna jest interwencja stomatologiczna. Popularny zabieg, który wykonuje się na przyzębiu, to właśnie kiretaż. Jest to dokładne oczyszczenie kieszonek dziąsłowych (przestrzeni pomiędzy dziąsłami a szyjką zębową). W ten sposób usuwa się zanieczyszczenia, które mogą spowodować zapalenie. Korzeń zęba zostaje oczyszczony, usuwa się także płytkę bakteryjną oraz chore fragmenty nabłonka.

W gabinetach stomatologicznych wykonywane są dwa rodzaje kiretażu. Kiretaż otwarty to zabieg na naciętym dziąśle i odsłoniętej szyjce zębowej, którą oczyszcza się z różnych zanieczyszczeń. Ta metoda ma zastosowanie przy poważnych przypadkach, gdy dziąseł nie można wyczyścić inną metodą, ponieważ kieszonka jest zbyt głęboka. Podczas kiretażu zamkniętego nie przecina się dziąseł. Zabiegi te, przeprowadzone w profesjonalnym gabinecie, są bezpieczne, a pacjent szybko odczuwa polepszenie swojego stanu.