Napisz Zadzwoń

Czym jest efekt „Baby Jagi” w stomatologii?

Utrata zębów to duży problem. Braki w uzębieniu utrudniają codzienne życie i najprostsze czynności, takie jak na przykład jedzenie lub mówienie. Strata zęba powoduje, że pozostałe zęby tracą oparcie, co może prowadzić do dalszych komplikacji. Braki w uzębieniu to również kłopot natury estetycznej. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na nasz wygląd mają zęby oraz jakie zmiany spowoduje ich utrata. Może pojawić się na przykład tak zwany efekt „Baby Jagi”.

Na czym polega ten defekt i w jaki sposób go uniknąć?

Z biegiem lat nasz organizm się zmienia. Objawy starzenia widzimy przede wszystkim na skórze, która traci jędrność i elastyczność. Pojawiają się za to zmarszczki – staramy się powstrzymać te objawy przez dietę, pielęgnację oraz zabiegi. Jednak osoby, które chcą wyglądać młodo mimo lat powinny pamiętać też o zębach, ponieważ na nich także widoczne są efekty starzenia – te procesy rozpoczynają się już po 20. roku życia. Zmienia się ich kolor oraz zaczynają się ścierać. Zęby stają się krótsze, przez co górna i dolna szczęka zaczynają na siebie nachodzić. W ten sposób zmniejsza się odległość pomiędzy nosem a brodą. Z tego powodu dolna część twarzy zapada się oraz zmieniają się jej proporcje. Starcie zębów powoduje, że skóra twarzy traci podparcie i w bardziej intensywny sposób zaczyna na nią działać grawitacja. Utrata elastyczności jest widoczna przede wszystkim w okolicach ust. Pojawia się nad nimi siatka zmarszczek, a wargi stają się węższe. Jeśli w porę nie zadbamy o uzupełnienie ubytków, kości szczęki zaczną zanikać, dziąsła się zmniejszą, a policzki zapadną, co z pewnością dodaje lat. Całkowita utrata zębów prowadzi do zjawiska, które w stomatologii określa się jako efekt lub uśmiech „Baby Jagi”. Nos zbliża się do brody, a uśmiech przestaje być przyjazny i kojarzy się raczej z postacią złej czarownicy z baśni dla dzieci. Taka zmiana w dużym stopniu wpływa na wygląd, zaburza estetykę oraz symetrię uśmiechu. Niestety problem ten jest bardzo częsty u osób starszych, które w odpowiednim czasie nie zajęły się leczeniem zębów.

Czy jesteśmy w stanie „naprawić” uśmiech „Baby Jagi”?

Okazuje się, że wizyta u dentysty w tym przypadku zadziała lepiej niż dobry krem przeciwzmarszczkowy lub zabieg anti-age. Utracone uzębienie można odbudować. Dobry specjalista z zakresu protetyki będzie w stanie odtworzyć rusztowanie w jamie ustnej, co poprawi napięcie skóry. W rezultacie zmarszczki staną się mniej widoczne. Starsze osoby często przestają kontrolować i dbać o swoje zęby – jak widać, profilaktyka oraz troska o stan jamy ustnej potrzebne są w każdym wieku!