Dewitalizacja to zabieg, który określany jest również jako zatrucie zęba. Przez długi czas był niezbędnym elementem leczenia kanałowego. Dzięki osiągnięciom współczesnej stomatologii, które pozwalają zakończyć terapię nawet w trakcie jednej wizyty, zwykle nie ma już potrzeby przeprowadzania dewitalizacji.
Choć zatrucie zęba w trakcie leczenia endodotycznego w wielu przypadkach nie jest zalecane, to u części pacjentów może pojawić się taka potrzeba. Są o na przykład osoby, które mają alergię na składniki środków znieczulających lub chorują na serce. Dla takich pacjentów bardzo przydatna będzie podstawowa wiedza na temat dewitalizacji zęba. Zatrucie wciąż jest stosowane także w stomatologii dziecięcej, gdy nie ma możliwości skutecznego znieczulenia małego pacjenta. Dewitalizację często stosuje się w nagłych przypadkach u osób, które wymagają natychmiastowej interwencji stomatologicznej.
Na czym polega zatrucie zęba?
Celem dewitalizacji jest likwidacja czucia w zębie, czyli uśmiercenie nerwu przewodzącego ból. Podczas zabiegu stomatolog otwiera koronę, aby dotrzeć do żywej miazgi zęba. Jeśli stan zapalny jest bardzo silny, dewitalizacja może okazać się mało komfortowa – w takich przypadkach nawet znieczulenie miejscowe nie zawsze jest skuteczne.
Po otwarciu korony na odsłonięty nerw stomatolog nakłada specjalny środek. Jest to preparat, którego składnikiem jest paraformaldehyd. Substancja ta ma toksyczne działanie i powoduje obumarcie nerwów. Środek pozostawia się na miazdze na kilka dni, do nawet dwóch tygodni. Czas, w którym dochodzi do martwicy to kwestia indywidualna, zależy na przykład od budowy zęba oraz kanałów. Po zabiegu dewitalizacji pacjent może odczuwać przez pewien czas silny ból, który może potrwać do kilkunastu godzin.
Alternatywa dla dewitalizacji
Jaka metoda może zastąpić dewitalizację zęba? Alternatywnym rozwiązaniem jest ekstyrpacja. Jest to zabieg, podczas którego stomatolog usuwa całkowicie żywą miazgę zęba. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, jest więc bardziej komfortowy dla pacjenta. Zatrucie zęba jest jednak mniej pracochłonne. Przeprowadzenie ekstyrpacji może potrwać nawet 2 godziny, ponieważ stomatolog musi precyzyjnie opracować kanały. To dlatego w nagłych przypadkach przeprowadza się dewitalizację zęba, która zajmuje mniej czasu.