Plombowanie zębów jest w dzisiejszych czasach jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Polega ono na założeniu wypełnienia ubytku, który z reguły jest spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz stopniowo rozwijającą się próchnicą.
Plombowanie nie należy do najbardziej komfortowych zabiegów stomatologicznych, jednak to, czy będzie ono nieprzyjemne, zależy w dużej mierze od rodzaju próchnicy oraz tego, jakiej wielkości ubytek będzie poddany leczeniu. W trakcie opracowywania twardych tkanek zęba często pojawia się sporo bodźców, które docierając do miazgi podrażniają struktury nerwowe. Zdarza się również, że w wyniku działania narzędzi dentystycznych na okoliczne tkanki zębodołu przenoszone są drgania, które również mogą wywołać dolegliwości bólowe. Na ogół jednak, jeśli ubytek nie jest duży pacjent w trakcie zabiegu, nawet bez znieczulenia nie poczuje bólu.
Dolegliwości związane z bólami zębów mogą występować również po zabiegu plombowania. Stanowią one dość częsty, aczkolwiek całkowicie niegroźny efekt uboczny. Powikłanie to pojawia się przede wszystkim dlatego, że po zabiegu, w którym zakładane są wypełnienia, ząb staje się bardziej wrażliwy i podatny na działanie bodźców zewnętrznych. Należy mieć jednak świadomość, że z czasem ból samoistnie minie, a ząb przestanie reagować na bodźce.