Wybielanie zębów, jak każdy zabieg o charakterze stomatologicznym, bezpieczne jest wówczas, gdy zębami zajmuje się doświadczony specjalista. Jeżeli jest to wybielanie domowe, przeprowadzane za pomocą żelu, pasków lub innych substancji wybielających, również należy zwrócić się do specjalisty po radę. Użycie nieznanych preparatów zakupionych w Internecie lub od podejrzanych pośredników może mieć opłakane skutki dla uzębienia, łącznie z ryzykiem zniszczenia ochronnej powłoki szkliwa lub uszkodzeniem dziąseł.
Istnieje jednakże kilka przeciwwskazań dotyczących wybielania zębów. Na zabieg nie powinny się decydować osoby cierpiące na stwierdzoną przez stomatologa nadwrażliwość zębów, a także posiadające obnażone szyjki zębowe. Wybielanie nie będzie również przeprowadzone w obecności kamienia nazębnego lub niezaleczonej próchnicy. Z zabiegu powinny zrezygnować kobiety w ciąży, nie zostanie on także przeprowadzony w przypadku dzieci posiadających zęby mleczne.
Samo w sobie wybielanie odbywające się w zakładzie stomatologicznym lub po konsultacji ze specjalistą jest bezpieczne – wystarczy wspomnieć, że w preparatach wybielających znajdują się substancje zdecydowanie bardziej łagodne, niż w niektórych owocach. Niemniej jednak czas ekspozycji zęba na preparat jest odpowiednio dłuższy, co może skutkować niewielkim dyskomfortem w postaci czasowej nadwrażliwości zębów, utrzymującej się od kilku do kilkunastu godzin.