Napisz Zadzwoń

Czy warto leczyć kanałowo ósemki?

Trzecie zęby trzonowe, popularnie znane jako ósemki lub zęby mądrości, często okazują się bardzo kłopotliwe. Najczęściej wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia, choć u niektórych osób mogą pojawić się w późniejszych latach lub wcale. Ósemki to pozostałość po czasach prehistorycznych, kiedy ułatwiały rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu. Współcześnie zęby mądrości nie są tak niezbędne jak kiedyś, a ewolucja sprawiła, że na trzecie zęby trzonowe po prostu brakuje miejsca.

Tylko u części osób zęby mądrości wyrastają prawidłowo. W większości przypadków ósemki nie spełniają swojej funkcji i są przyczyną problemów. Trzecie zęby trzonowe są bardzo podatne na choroby i konieczne jest ich usunięcie. Niektórzy decydują się na ekstrakcję ósemek profilaktycznie, nie jest to jednak rozwiązanie polecane przez specjalistów. Zabieg usunięcia zęba to duża ingerencja w organizm – wymaga zastosowania znieczulenia, w niektórych przypadkach konieczne jest rozcięcie dziąsła oraz założenie szwów. Po zabiegu mogą pojawić się komplikacje.

Czy trzecie zęby trzonowe można leczyć i czy warto to robić?

Ekstrakcja zębów mądrości zalecana jest w przypadku, gdy ząb wyrósł całkowicie i jest bardzo zniszczony przez próchnicę. Ósemki, ze względu na budowę anatomiczną, są szczególnie podatne na choroby, ponieważ trudno jest zadbać o ich higienę. Zęby mądrości mogą powodować problemy ortodontyczne lub stany zapalne dziąseł. Warto również usunąć całkowicie zatrzymane trzecie zęby trzonowe.

Kiedy leczyć zęby mądrości?

Leczenie na pewno należy rozważyć u pacjentów, którzy stracili inne zęby trzonowe. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych problemów, dlatego w takiej sytuacji także ósemka jest bardzo wartościowym zębem. Jeśli specjalista zaleca takie rozwiązanie, dobrze jest przemyśleć przeprowadzenie leczenia kanałowego. Warto zainwestować w ratowanie zęba, który jest w stosunkowo dobrym stanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka terapia może być bardzo czasochłonna i kosztowna. Leczenie zębów mądrości powinien przeprowadzić doświadczony specjalista. Trzecie zęby trzonowe charakteryzują się specyficzną budową kanałów, które często są zakrzywione i wąskie. Bardzo często do wyleczenia ósemek konieczne jest zastosowania mikroskopu. To kolejny powód, dlaczego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których specjalista zbada stan zębów i w porę będzie mógł podjąć odpowiednie działania – jeśli problem zostanie wykryty w porę, leczenie z reguły jest bardziej skuteczne. Zdecydowanych na leczenie ósemek albo chętnych na konsultację w tym zakresie zapraszamy do naszego gabinetu: https://artdent.krakow.pl/oferta/endodoncja-leczenie-kanalowe/.