Odpowiedź na pytanie o to, czy plomby podlegają wymianie, należałoby poprzedzić krótkim wyjaśnieniem tego, czym właściwie jest sama plomba. Otóż, jest to uzupełnienie/wypełnienie zęba, który został zaatakowany przez bakterię i w efekcie powstała w nim próchnica.
Dobra, starannie wykonana plomba stanowi skuteczne zabezpieczenie przed kolejnymi zakażeniami, czy infekcjami. Należy jednak podkreślić, że jednorazowe założenie plomby nie oznacza, że raz na zawsze pozbyliśmy się kłopotu. Okres jej przydatności jest bowiem ograniczony, zaś po jego upływie zaczyna się ona kruszyć, wypłukiwać i ścierać. Taka sytuacja jest jednoznacznym sygnałem, że najwyższa pora zaopatrzyć się w nową plombę. Tym samym, odpowiedź na tytułowe pytanie nasuwa się sama – plomby należy okresowo wymieniać na nowsze modele.
Z teoretycznego punktu widzenia, plomba może wytrzymać w zębie przez długie lata, jednak praktyka weryfikuje te prognozy, skracając okres przydatności jednej plomby do około 5 lat. Po tym czasie można wyraźnie zauważyć, że materiał, z którego została ona utworzona, coraz bardziej podlega procesom niszczenia.
Co istotne, wymiana plomby jest konieczna nie tylko w przypadku, kiedy zacznie się ona zużywać, ale także wtedy, gdy jest źle dopasowana i przeszkadza nam w codziennym życiu.