Napisz Zadzwoń

Czy pasta do zębów jest bezpieczna dla bardzo małych dzieci?

O zęby i dziąsła naszych pociech trzeba regularnie dbać od momentu, gdy zaczynają ząbkować. Wczesne rozpoczęcie zabiegów higienicznych pomoże w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się w przyszłości próchnicy. Poza tym, już wtedy przyzwyczajamy pociechę do tego, że mycie zębów to stały element dnia. Warto jednak zastanowić się: czy proponowane na rynku pasty do zębów są odpowiednio dostosowane do potrzeb bardzo małych dzieci?
 
Higiena jamy ustnej u niemowlaka
 
Przed pojawieniem się pierwszych zębów u dzieci powinno się codziennie czyścić im dziąsła za pomocą miękkiej szczoteczki nakładanej na palec albo gazika. Po pastę do zębów dla dzieci należy sięgnąć, gdy zaczynają pojawiać się zęby.
 
Pasta dla niemowlaka
 
Należy pamiętać, że bardzo małe dzieci mogą połknąć pastę. Mając ów fakt na uwadze, warto wybrać taką pastę do zębów dla dzieci, która nie zaszkodzi maluchowi, gdy ten ją połknie. Dla małego dziecka bezpieczne są pasty do zębów, które nie zawierają fluoru. W aptekach i drogeriach można zakupić pasty bez fluoru, których producent uwzględnił fakt, że dziecko może jeszcze nie potrafić prawidłowo wypluć pasty.
 
Skład pasty – na co zwrócić uwagę?
 
Bezpieczna pasta dla małego dziecka posiada neutralne pH, zawiera łagodny żel krzemowy oraz ksylitol będący ekwiwalentem cukru. Pasta nie powinna zawierać fluoru, dwutlenku tytanu, parabenów, sacharyny, mebtolu, SLS oraz substancji barwiących i konserwujących.