Napisz Zadzwoń

Czy nieleczona nadwrażliwość zębów jest niebezpieczna dla zdrowia?

Nadwrażliwość zębów jest obecnie jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jamy ustnej. Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia, kiedy to po spożyciu zimnego, gorącego, czy też kwaśnego pokarmu, w zębach pojawił się przeszywający ból. Najprawdopodobniej był to pierwszy objaw nadwrażliwości zębów.
 
Co prawda, problem sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, niemniej jednak nieleczona nadwrażliwość może prowadzić do odczuwania znaczącego dyskomfortu, a także przyczyniać się do powstawania kolejnych, jeszcze poważniejszych dolegliwości ze strony jamy ustnej. Bagatelizowanie tej dolegliwości może doprowadzić do zapalenia miazgi zębowej, a więc stanu, który wymaga leczenia endodonycznego ( jego podstawą jest, dla wielu wyjątkowo nieprzyjemne, leczenie kanałowe).
 
Stąd też, bardzo ważnym i zasadnym działaniem jest w tym przypadku wczesna profilaktyka, a więc stosowanie odpowiednich past do zębów, najlepiej tych zawierających fluor i specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji nadwrażliwych zębów. Niemniej ważna jest też właściwa technika szczotkowania, taka, która nie przyczynia się do powstawania podrażnień, w tym nie odsłania szyjek zębowych.