Fluor znajdujący się w paście do zębów czy w płynie do płukania ust oczywiście pomaga w zachowaniu dobrego stanu uzębienia. Czasami można się spotkać z twierdzeniem, że fluor jest toksycznym pierwiastkiem, dlatego jego zawartość w środkach czystości oraz kosmetykach powinna być zredukowana do minimum, a najlepiej do zera. Jest to połowiczna prawda. Rzeczywiście fluor w dużych stężeniach jest gazem trującym, niemniej jednak stężenia, w jakich występuje w pastach do zębów i płynach do płukania ust, są jak najbardziej bezpieczne. Wynoszą one odpowiednio ok. 500 ppm (parts-per-million – cząsteczek substancji na milion cząsteczek roztworu) w przypadku past dla dzieci i płynów do płukania ust oraz maksymalnie 1500 ppm w pastach do zębów dla dorosłych.
Fluor znacznie wzmacnia szkliwo przed działaniem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze. Wzmocnienie następuje na poziomie cząsteczkowym – fluor znajdujący się w preparatach w postaci m.in. fluorku sodu, fluorku glinu czy aminofluorków, wzmacnia hydroksyapatytową strukturę szkliwa modyfikując ją w znacznie bardziej wytrzymały fluoroapatyt.
Specjaliści twierdzą, że szkodliwy wpływ fluoru na organizm byłby możliwy dopiero po regularnym jedzeniu pasty do zębów. Dlatego stężenie substancji zawierających fluor jest niższe w pastach przeznaczonych dla dzieci. Z tego względu producenci takich preparatów zalecają rodzicom towarzyszenie maluchom podczas pierwszych prób mycia zębów – głównie po to, żeby uniemożliwić dzieciom połykanie zazwyczaj słodkiej, owocowej pasty.