Napisz Zadzwoń

Czemu służy stomatologiczna tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to popularna, obrazowa metoda diagnostyczna, która umożliwia wykrycie wielu schorzeń, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Podczas tomografii komputerowej, przy pomocy aparatu tomograficznego, wykonuje się szereg zdjęć. Promienie rentgenowskie pozwalają na wykonanie zdjęć w wielu różnych warstwach i płaszczyznach. Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej możliwa jest przekrojowa diagnostyka całego ciała – na przykład wykrycie chorób jamy ustnej, uszu, krtani, gardła, klatki piersiowej i innych trudno dostępnych miejsc w ludzkim organizmie. Tomografia komputerowa jest powszechnie stosowana przez lekarzy zajmujących się różnymi obszarami medycyny – także w stomatologii.

Tomografia komputerowa w stomatologii

Leczenie stomatologiczne wymaga dużej precyzji. Jama ustna jest jednak stosunkowo trudno dostępna i stomatolog nie jest w stanie ocenić kondycji zębów i dziąseł w bezpośrednim badaniu. Z tego powodu tomografia komputerowa jest podstawowym, niezbędnym elementem postępowania w przypadku leczenia stomatologicznego. Tomografia pozwala na dokładną diagnostykę, jest przy tym nieinwazyjna i bezpieczna – przeciwwskazaniem jest jednak ciąża. Wyniki przeprowadzanego badania są utrwalane na nośniku elektronicznym i można odtworzyć je w różnych gabinetach stomatologicznych.

Tomografia komputerowa jest konieczna przed rozpoczęciem leczenia z zakresu implantologii. Na podstawie wyników badania stomatolog może dokładnie ocenić stan kości oraz dobrać odpowiednią wielkość implantu. Dzięki tomografii komputerowej proces leczenia jest krótszy i zmniejsza się ryzyko powikłań. Metoda diagnostyczna ma zastosowanie również w szczególnie skomplikowanych przypadkach leczenia endodontycznego. Na zdjęciu przekrojowym stomatolog jest w stanie znaleźć w korzeniu zęba dodatkowy kanał. Tomografia komputerowa jest przydatnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy poprzednie leczenie kanałowe się nie udało i w kanale zębowym pozostał fragment narzędzia. Specjalista może wykorzystać tomografię komputerową do wykrycia schorzeń związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym oraz zatok szczękowych, metoda diagnostyczna ukazuje też niebezpieczne zmiany zachodzące w tkance kostnej szczęki oraz żuchwy. Wyniki tomografii komputerowej są również podstawą pracy chirurga stomatologicznego, na przykład przed ekstrakcją zęba, okazują się także pomocne dla periodontologa, czyli specjalisty, który zajmuje się schorzeniami błoń śluzowych oraz przyzębia.

Aparatura stosowana do tomografii komputerowej jest coraz bardziej zaawansowana i daje wiele możliwości. Stomatolog wykorzystuje wyniki badania między innymi do diagnostyki próchnicy, zmian w zatokach szczękowych, ubytków kostnych, stanów zapalnych, a nawet zmian nowotworowych. Zapraszamy na tomografię stomatologiczną do ArtDent – http://artdent.krakow.pl/.