Napisz Zadzwoń

Co zrobić z wybitym zębem?

Wybicie zęba może przytrafić się każdemu, nie tylko podczas uprawiania sportów, ale również w trakcie wykonywania codziennych czynności, na skutek upadku lub zderzenia z ciężkim przedmiotem. Wbrew pozorom, taki uraz nie jest jednoznaczny z utratą zęba. Jeśli zachowamy właściwe środki ostrożności, stomatolog jest w stanie uratować wybity ząb.
 
Wybity ząb – jak postępować?
 
Jeśli dojdzie do wypadku, w pierwszej kolejności musimy znaleźć wybity ząb. Jeśli straciliśmy cały ząb z koroną, należy go przepłukać i starannie umieścić z powrotem w jamie ustnej, a następnie przełożyć miękkim opatrunkiem, na przykład gazą, i jak najszybciej udać się do gabinetu dentystycznego.
 
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób osadzić zęba na jego miejscu lub gdy zachodzi ryzyko połknięcia, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednio wilgotnych warunków. Po opłukaniu ząb należy umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną, płynem do soczewek lub mlekiem. Jeśli nie mamy do dyspozycji tych produktów, ząb należy przechować w wodzie.
 
W obydwu sytuacjach liczy się szybkość działania – im mniej czasu upłynie od wybicia do wizyty w gabinecie stomatologicznym, tym większe mamy szanse na uratowanie zęba. Dentysta umieści go z powrotem w zębodole i unieruchomi specjalną szyną. Ząb powinien wrosnąć ponownie w okresie do 30 dni. Jego stan należy kontrolować zdjęciami rentgenowskimi – zaleca się wykonanie badań 3 tygodnie oraz 3 miesiące po wybiciu. W tym czasie nie należy zapominać o właściwej higienie, jednak podczas szczotkowania zębów zaleca się korzystanie ze szczoteczki o miękkim włosiu.