Zapalenie dziąseł jest zazwyczaj początkowym stadium paradontozy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ może być ono również skutkiem ciąży i zniknąć niedługo po narodzinach dziecka. Przyczyną zapalenia dziąseł jest nagromadzenie się płytki nazębnej, w skład której wchodzą przede wszystkim bakterie i produkty ich przemiany materii oraz złuszczone komórki nabłonka. Obecność nieusuwanej płytki sprawia, że szkliwo zębów ulega osłabieniu, poza tym bakterie dostają się do kieszonek dziąsłowych, infekując je, a tym samym powodując stan zapalny. Nieusuwana płytka zmienia się również w kamień nazębny, którego obecność też jest przyczyną zapalenia.
Palenie papierosów także ma wpływ na rozwój chorób przyzębia. Objawy zapalenia dziąseł polegają na ich bolesnym, zaczerwienionym obrzęku dookoła szyjki zębowej, powodującym lekkie krwawienie podczas szczotkowania zębów.
Czasami można się również spotkać z nieprzyjemnym zapachem z ust lub odsłonięciem szyjek zębowych. Samo w sobie zapalenie dziąseł nie jest poważną chorobą, do jej wyleczenia wystarczy regularna higiena jamy ustnej, ewentualnie wizyta u stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego. Od zapalenia dziąseł o wiele poważniejsze mogą być konsekwencje jego nieleczenia, z paradontozą na czele.