Napisz Zadzwoń

Co to jest proteza szkieletowa?

Zęby to organy bardzo trwałe i wytrzymałe, jednak ich utrata jest nieodwracalna. Strata nawet pojedynczego zęba może spowodować poważne konsekwencje, takie jak między innymi przesuwanie lub przechylanie się innych zębów, starcia i rozchwiania, a także zaburzenia w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny, ponieważ brak zęba nie wygląda atrakcyjnie i wielu osobom może odebrać pewność siebie.
 
W sytuacji utraty zęba konieczne jest jak najszybsze uzupełnienie luki. Mamy wiele możliwości zapełnienia ubytków w uzębieniu. Mogą to być protezy stałe, do których zaliczamy różnego rodzaju wkłady, mosty i korony. Inną możliwością są protezy ruchome, częściowe lub całkowite, które mogą być wyjmowane przez pacjenta. W przypadku każdej z metod istnieją wskazania i przeciwwskazania. Popularnym rozwiązaniem są na przykład mosty protetyczne, jednak ich umocowanie nie jest możliwe w każdej sytuacji. Alternatywą tej metody są protezy szkieletowe.
 
Proteza szkieletowa – jak wygląda ta metoda uzupełnienia ubytków?
 
Protezy szkieletowe to uzupełnienie metalowo-akrylowe, którego podstawą jest metalowa konstrukcja, dokładnie dopasowana do podłoża. Pozwala to na wysoki komfort używania protezy. Proteza szkieletowa przenosi siły zgryzowe na zęby, co pomaga uniknąć jej osiadania. Uzupełnienie jest utrzymywane na metalowych, ale sprężystych klamrach. Protezy szkieletowe nie uszkadzają zębów filarowych oraz nie powodują zaniku kości oraz dobrze utrzymują się w jamie ustnej. Są one wykonane z metalu, co oznacza, że jest to trwałe rozwiązanie. Tego rodzaju protezy nie wywołują także alergii (wyjątkiem jest bardzo rzadkie uczulenie na metale). Dodatkowo protezy szkieletowe wyglądają bardzo estetycznie.
 
Protezy szkieletowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, że mogą być one założone wyłącznie w sąsiedztwie zębów, które zapewniają odpowiednio solidne podparcie. Przed ich umocowaniem należy również wyleczyć próchnicę, a także zlikwidować osad i kamień nazębny.