Napisz Zadzwoń

Co po usunięciu zęba: implant, most czy proteza zębowa?

Usunięcie zęba to niezbyt przyjemna okoliczność, która jednak w niektórych przypadkach jest czymś nieuniknionym. Bardzo ważna jest tu kwestia właściwego zaplanowania dalszego postępowania, a więc zdecydowania się na konkretny sposób wypełnienia luki, jaka powstała po usuniętym zębie.
W przeciwnym wypadku narażamy się na szereg niepożądanych skutków, spośród których nie wszystkie da się potem cofnąć. I tak na przykład, ekstrakcja jednego zęba powoduje, że cała reszta uzębienia zaczyna się przekrzywiać, przesuwać w kierunku wolnej przestrzeni, nie mówiąc już o ogólnym, mało estetycznym wyglądzie jamy ustnej. Na szczęście jest kilka możliwości uporania się z tym problemem. Można zastosować implant, protezę zębową, a także most. Wybór zależy od takich czynników jak kondycja zębów, ilość braków, a także możliwości finansowe.

Najskuteczniejszą, bo trwałą i wygodną, metodą wypełnienia luki po usunięciu zęba jest wszczepienie implantu. Jest to rozwiązanie bardzo zbliżone do natury, ale jednocześnie najdroższe. Tańszą alternatywą jest założenie mostu, który sprawdza się w sytuacji posiadania niewielkich ubytków w uzębieniu. Mosty różnią się też od reszty uzębienia pod względem wyglądu. Za najlepsze uważa się te wykonane z porcelany. Ostatnią opcją jest proteza zębowa – stała, która przeważnie stanowi uzupełnienie dla kilku zębów, bądź też ruchoma, która może być częściowa lub całkowita. Mimo rozsądnej ceny jest to rozwiązanie, do którego trzeba się dosyć długo przyzwyczajać. Poza tym, protezy należy regularnie wymieniać.

Jak widać, wybór zależy przede wszystkim od potrzeb.