Szkliwo to tkanka, która pokrywa koronę zęba – jest to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. W skali Mohsa, która mierzy twardość różnych substancji, ma ono wartość 5 – tyle samo, co grafit. Jest to zasługa jego budowy, ponieważ szkliwo składa się w 98 procentach z krystalicznych minerałów. Szkliwo pełni bardzo ważne funkcje – chroni ząb przed bakteriami, czynnikami chemicznymi, działaniem temperatury oraz ścieraniem. Pozbawiony szkliwa ząb jest bardzo podatny na próchnicę.
Chociaż szkliwo jest twarde i wytrzymałe, to jednocześnie jest ono bardzo podatne na zniszczenie – możemy je uszkodzić przez nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz szkodliwą dietę. Jakie czynniki mają negatywny wpływ na szkliwo i jak o nie dbać? Warto wiedzieć, czego należy unikać, aby zęby pozostały zdrowe i mocne.
Szkliwo – czynniki ryzyka
Szkliwo jest tarczą ochronną zębów, ale, wbrew pozorom, do jego uszkodzenia nie jest potrzebna bardzo duża siła. Niektóre czynniki naruszające barierę ochronną zębów mogą być zaskakujące. Szkodliwe działanie na szkliwo mają na przykład słodkie napoje gazowane, które tworzą w jamie ustnej poziom kwasowości sprzyjający rozmnażaniu się bakterii. Mogą one w znacznym stopniu osłabić szkliwo. Co ciekawe, może mu również zaszkodzić mycie zębów – dzieje się tak w sytuacji, gdy szczotkujemy je bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych cytrusów lub robimy to zbyt mocno. Uszkodzenia szkliwa może powodować również niedostateczna higiena lub stosowanie zbyt intensywnie działających preparatów do jamy ustnej. Negatywny wpływ na szkliwo mogą mieć także słodycze i miękkie, węglowodanowe przekąski. Mogą spowodować powstanie płytki nazębnej, a w konsekwencji kwasową erozję szkliwa.
Należy zadbać również o odpowiedni poziom śliny w jamie ustnej, ponieważ pomaga ona naturalnie oczyszczać zęby oraz neutralizuje szkodliwie działające kwasy. Osłabienie szkliwa często towarzyszy również dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak refluks żołądka lub zgaga. Bezpośrednią przyczyną starcia szkliwa może być również nałogowe zgrzytanie zębami.
Jeżeli zauważyliście Państwo, że szkliwo na Waszych zębach jest spękane, powinniście czym prędzej udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego.