Napisz Zadzwoń

Co lepsze – implant czy most?

Zdarzają się sytuacje, w których zabieg usunięcia zęba staje się koniecznością. Zanim jednak nastąpi moment samej ekstrakcji, ważne jest to, aby dentysta rozsądnie zaplanował swoje dalsze działania. Możliwości są różne, ale te najbardziej popularne to przeważnie implant i most. Które rozwiązanie jest lepsze? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, a mianowicie od wielkości braków w uzębieniu, kondycji pozostałych zębów, a także – nie da się tego ukryć – od zasobności naszego portfela. Z pewnością warto krótko scharakteryzować każdą z możliwości.

Most to inaczej trwała proteza, która stanowi uzupełnienie jednego, bądź też kilku zębów. Powstaje z kilku koron, które są ze sobą złączone i osadzone na filarach (własne zęby, bądź implanty). Założenie takiego mostu ma sens jedynie wtedy, kiedy zęby, na których chcemy je osadzić są w wystarczająco dobrym stanie. Warto zaznaczyć, że mimo wszystko mosty różnią się jednak od naturalnych zębów, a w dodatku trzeba je po pewnym czasie wymienić na nowe. Koszt wykonania takiego mostu ( mowa o moście porcelanowym) dla pojedynczego zęba to wydatek rzędu 400-1200 złotych.

Z kolei implant jest sztucznym korzeniem, na którym można odbudować ząb. Jest to tytanowa śrubka umieszczona kości szczękowej. Obecnie uważany jest za najbardziej skuteczną metodę odbudowy zęba, ponieważ jest bardzo trwały i ma dosyć naturalny wygląd. Za korzyściami idą jednak koszty, które są w tym przypadku znacznie wyższe i wynoszą od 2 do nawet 7 tysięcy złotych.