Napisz Zadzwoń

Bonding zębów – na czym polega?

Współczesna stomatologia oferuje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy uzyskać nie tylko zdrowy, ale również piękny uśmiech. Jednym ze sposobów na odzyskanie białych i kształtnych zębów jest zabieg bondingu. To skuteczna i mało inwazyjna metoda, w której stosowane są żywice kompozytowe. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa „bonding”, które oznacza „klejenie” – termin w dużym stopniu oddaje specyfikę tego zabiegu.

Bonding zębów – przebieg, efekty i zalety zabiegu

Terminem bonding często określa się wybielanie zębów, jednak odzyskanie białej barwy uzębienie nie jest jego głównym przeznaczeniem. Wybielanie działa na powierzchnię zębów. Bonding jest stosowany nie tylko jako sposób na przebarwienia, ale wpływa również na ukształtowanie korony. Jest to zabieg, podczas którego wypełnienie kompozytowe jest spajane z twardymi tkankami zębów. Na początku ząb jest delikatnie skrócony, a następnie z zastosowaniem łagodnych kwasów, dokonuje się wytrawienia warstwy szkliwa. W kolejnych etapach na powstałe ubytki nakłada się żywice kompozytowe, kształtuje i utwardza przy użyciu specjalnej lampy.

Bonding poleca się osobom, które szybko chcą poprawić wygląd zębów, ponieważ zabieg można przeprowadzić podczas jednej wizyty. Jest również mniej kosztowną, ale jednocześnie mniej trwałą alternatywą dla uzupełnień protetycznych innego rodzaju. Dobrze wykonany bonding wygląda naturalnie, efektownie poprawia kształt i kolor zębów, szczególnie w tak zwanej strefie uśmiechu, oraz pozwala zmniejszyć diastemy i szpary.