Lapisowanie jest zabiegiem, który przeprowadza się na zębach mlecznych dziecka kiedy próchnica jest na tyle zaawansowana, że zwykłe leczenie (na przykład założenie plomby) nie wystarczy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i można go przeprowadzać nawet u małych dzieci. Jest to ważne, gdyż w przypadku zaawansowanej próchnicy alternatywą jest wyrwanie zęba. Lapisowanie pozwala więc uniknąć bólu i stresu. Niemniej podjęcie leczenia jest konieczne – próchnica szybko się rozprzestrzenia i może dotknąć zęby stałe, które już wyrosły.
Sam zabieg polega na impregnacji próchnicy azotanem srebra. Związek ten wzmacnia tkankę zęba i ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zmiany próchnicze się cofają. Na początku w dotknięty chorobą ząb wciera się roztwór azotanu srebra (przez około 2-3 minuty), a następnie osusza się go i nakłada strącalnik (na przykład kwas pirogalusowy). Dzięki temu wytwarza się białczan srebra, związek o działaniu ochronnym. Procedura powtarzana jest trzykrotnie, najlepiej w odstępie tygodniowym. Bezpośrednio po zabiegu dziecko nie powinno niczego jeść ani pić przez dwie-trzy godziny.
Minusem lapisowania jest zmiana koloru leczonego obszaru na czarny pod wpływem wytrącającego się srebra. Dotyka to jednak jedynie obszarów dotkniętych próchnicą, a wyrzynające się zęby stałe będą już normalnego koloru.